Termal Görüntüleme

SigortalarTermografi, termal görüntüleme, veya termal video, kızılötesi görüntülemenin bir çeşididir. Termografik kameralar elektromanyetik spektrumun kızılötesi bölümündeki (kabaca 900–14,000 nanometre veya 0.9–14 µm) elektromanyetik ışınımı tespit ederler ve bu ışınımdan resimler oluştururlar. Kızılötesi ışınım sıcaklıklarına göre tüm cisimlerden salınır, Kara cisim ışıması kanununa göre, termografi görünür aydınlatma olmadan cisimlerin görünebilmesini sağlar. Bir cisim tarafından salınan ışınımın miktarı sıcaklık arttıkça artar, bu yüzden termografi sıcaklıktaki farkları görmemizi sağlar. Termografik bir kamera tarafından görüntülendiklerinde, sıcak cisimler daha soğuk arka planların yanında oldukça göze çarpar, rahatlıkla görülebilir hale gelir.

Termal görüntüleme fotoğrafçılığı birçok alanda kullanım imkânı bulur. Örneğin, itfaiyeciler termal görüntülemeyi insanları dumanın içinde bulmak ve yangının merkezini tespit etmekte kullanırlar. Termal görüntülemeyi, güç hatları bakım teknisyenleri aşırı ısınmış, ki bu arızalarının bariz bir işaretidir, bağlantılar ve parçaları, olası tehlikeleri engellemek için kullanırlar. Termal izolasyonda sorun olan yerlerde, inşaat teknisyenleri, ısıtma, soğutma veya iklimlendirmenin verimliliğini arttırmak için, ısı kaçaklarını görebilirler.

Termografinin avantajları;

  • Büyük bir alanın sıcaklığını karşılaştırmak için görünür bir resim elde ederiz,
  • Hareket eden hedefleri eşzamanlı görüntüleyebiliriz,
  • Bozulmanın ilk aşamasında olan komponentleri bulabiliriz,
  • Diğer yöntemler için ulaşılamaz veya tehlikeli alanları ölçebiliriz.
  • Termal kameralar bize görünür bir resim verir bu da bize büyük bir alanın sıcaklığını karşılaştırabilme imkânı sağlar.
  • Yüksek sıcaklıktan dolayı bazı malzemeler bozulabilir ve arızadan dolayı ısınmaya başlayabilir bu sorunların bulunmasını sağlar.